اخبار | کمیته فنی تجهیزات پزشکی و تصمیم‌گیری‌های کلان/در این دوره قرار است کمیته وارد معیارها شود و نه مصداق‌ها

کد: 17547-2579      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۰ دي   تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۵ دي    تعداد بازدید : 1222

مشاور وزیر و مدیدکل تجهیزات پزشکی در آغاز دوره جدید کمیته فنی تجهیزات روز چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ بیان کرد :

کمیته فنی تجهیزات پزشکی تصمیم‌گیری‌های کلانی انجام خواهد داد، گفت: در این دوره قرار است کمیته وارد معیارها شود و نه مصداق‌ها

 

 

دکتر مسائلی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در آغاز دوره جدید کمیته فنی تجهیزات روز چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ با بیان این‌ که کمیته فنی تجهیزات پزشکی تصمیم‌گیری‌های کلانی انجام خواهد داد، گفت: در این دوره قرار است کمیته وارد معیارها شود و نه مصداق‌ها. یعنی ضوابط و دستاوردهای ملی و کشوری را در حوزه تجهیزات پزشکی تصویب و ابلاغ کنیم، اما وارد این بحث که کدام شرکت چه محصولی وارد کند نخواهیم شد.

وی درباره قانون تشکیل کمیته فنی تجهیزات پزشکی گفت: آیین نامه‌ای توسط وزیر بهداشت ابلاغ شده که کمیته فنی تجهیزات پزشکی بر اساس قانون مقررات پزشکی، دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی تشکیل شده است. کمیته فنی درباره حوزه تجهیزات پزشکی تصمیم‌گیری می‌کند و بر فرآیندهای اداره کل تجهیزات پزشکی نظارت عالیه دارد.

در این کمیته، معاون درمان وزارت بهداشت، رییس سازمان غذا و دارو، مدیرکل تجهیزات پزشکی و نماینده انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی حوزه تجهیزات پزشکی و اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه حضور دارند. در این دوره رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیرکل نظارت و ارزش‌یابی امور درمان وزارت بهداشت نیز عضو کمیته فنی هستند.

دکتر مسائلی با بیان این‌که کمیته تصمیم‌گیری‌های کلانی انجام خواهد داد، اظهار کرد: در این دوره قرار است کمیته وارد معیارها شود و نه مصداق‌ها. یعنی ضوابط و دستاوردهای ملی و کشوری را در حوزه تجهیزات پزشکی تصویب و ابلاغ کنیم، اما وارد این بحث که کدام شرکت چه محصولی وارد کند نخواهیم شد. البته معیارهای واردات، تولید، توزیع، فروش، خدمات پس از فروش و غیره را توسط این کمیته تعیین می‌کنیم.

تمام تلاش ما این است که در کمیته کارهای کارشناسی خوبی انجام شود و امیدواریم بتوانیم سطح علمی، کیفی و فنی حوزه تجهیزات پزشکی را در کشور ارتقا بدهیم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درباره بازنگری در فعالیت‌های این اداره کل نیز گفت: به ساده‌سازی فرآیندها و تسهیل فضای کسب و کار در کشور در عین دقت و جدیت در انجام کارها نظر داریم. همچنین بازنگری آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها نیز در دستور کار است که با شرایط واقعی بازار تجهیزات پزشکی هماهنگ شود. برنامه‌ریزی کردیم که طی مدت سه ماه تمام دستورالعمل‌ها و ضوابط اجرایی را بازنگری و ساده‌سازی کنیم.

وی در خصوص واگذاری بخشی از فعالیت‌های اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت به بخش خصوصی نیز بیان کرد: همچنین در حال حاضر به فکر برون سپاری قسمت قابل توجهی از فعالیت‌هایی هستیم که در گذشته توسط وزارت بهداشت انجام می‌شد. امیدواریم طی ماه‌های آتی بسیاری از امور نظارتی واگذار شود. البته امور نظارتی که قابل واگذاری باشد مثل ارزیابی خدمات پس از فروش و ثبت نمایندگی و رتبه‌بندی شرکت‌ها و بخشی از قیمت‌گذاری به خود انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی حوزه تجهیزات پزشکی واگذار می‌شود.

دکتر مسائلی با اشاره به تغییر اعضای این کمیته فنی در دوره جدید، اظهار کرد: بعد از ۴ سال، اعضای کمیته زحمات زیادی کشیده بودند و نظر وزارت بهداشت بر این بود که اعضای جدیدی وارد این کمیته شوند. در جلسه امروز از اعضای قدیمی کمیته نیز تقدیر و تشکر شد. در دور جدید امیدواریم بتوانیم در حوزه تجهیزات پزشکی نظارت عالیه داشته باشیم.

دکتر مسائلی ادامه داد: مدت انتصاب در این دوره توسط وزیر بهداشت مشخص شده و ۲ ساله خواهد بود. تعداد اعضا همان تعداد قبلی خواهد بود و در این دوره وارد مصداق‌ها نخواهیم شد.

در خاتمه وی گفت: تمام برنامه ما بر اساس شفاف‌سازی خواهد بود و مصوبات کمیته که ایجاد رویه می‌کند، منتشر می‌شود. ۴ ساعت بعد از برگزاری جلسه، توسط دبیرخانه کمیته فنی و کمیسیون قیمت‌گذاری، مصوبات منتشر می‌شود. در دوره جدید شفاف‌سازی و ساده‌سازی فرآیندها در عین دقت در اجرا و موثر بودن نظارت‌ها در دستور کار قرار خواهد داشت.

 

نظر شما :
captcha
  • کانال اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
  • کانال تجهیزات پزشکی
  • کانال سازمان غذا و دارو
  • کانال وزارت بهداشت
  • کانال سامانه جامع تجارت ایران